Texas Instruments TL1963A-33DCQT
Part No.:
TL1963A-33DCQT
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
SOT-223-6
Datasheet:
Chuangxin CloudTL1963A-33DCQT.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 1.5A SOT223-6
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
Package/Case:
SOT-223-6
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
20V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.55V @ 1.5A
Current - Output:
1.5A
Current - Quiescent (Iq):
1 mA
Current - Supply (Max):
80 mA
PSRR:
63dB (120Hz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C