Samtec Inc. TFM-145-32-SM-D-A-P
Part No.:
TFM-145-32-SM-D-A-P
Description:
CONN HEADER SMD 90POS 1.27MM
Pitch - Mating:
0.050" (1.27mm)
Row Spacing - Mating:
0.050" (1.27mm)
Contact Length - Mating:
0.139" (3.53mm)
Insulation Height:
0.435" (11.05mm)
Features:
Board Guide, Pick and Place
Current Rating (Amps):
3.2A per Contact