Samtec Inc. TFM-125-32-STL-D
Part No.:
TFM-125-32-STL-D
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Headers, Male Pins
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudTFM-125-32-STL-D.pdf
Description:
HIGH-RELIABILITY TIGER EYE TERMI
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Tiger Eye™ TFM
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Type:
Header
Contact Type:
Male Pin
Pitch - Mating:
0.050" (1.27mm)
Number of Positions:
50
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.050" (1.27mm)
Number of Positions Loaded:
All
Style:
Board to Board or Cable
Shrouding:
Shrouded - 4 Wall
Mounting Type:
Surface Mount
Termination:
Solder
Fastening Type:
Push-Pull
Contact Length - Mating:
0.139" (3.53mm)
Contact Length - Post:
Overall Contact Length:
Insulation Height:
0.435" (11.05mm)
Contact Shape:
Square
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish - Post:
Tin
Contact Material:
Phosphor Bronze
Insulation Material:
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Features:
Current Rating (Amps):
3.2A per Contact