Microchip Technology TC1263-3.3VAT
Part No.:
TC1263-3.3VAT
Package:
TO-220-5
Datasheet:
Chuangxin CloudTC1263-3.3VAT.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 500MA TO220-5
Package/Case:
TO-220-5
Packaging:
Tube
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.65V @ 500mA
Current - Output:
500mA
PSRR:
64dB (1kHz)
Control Features:
Enable
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C