Microchip Technology TC1263-2.5VETTR
Part No.:
TC1263-2.5VETTR
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheet:
Chuangxin CloudTC1263-2.5VETTR.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 500MA 5DDPAK
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.65V @ 500mA
Current - Output:
500mA
Current - Quiescent (Iq):
130 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
64dB (1kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C