Microchip Technology TC1262-2.8VEBTR
Part No.:
TC1262-2.8VEBTR
Package:
TO-263-4, D2PAK (3 Leads + Tab), TO-263AA
Datasheet:
Chuangxin CloudTC1262-2.8VEBTR.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.8V 500MA 3DDPAK
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.65V @ 500mA
Current - Output:
500mA
PSRR:
64dB (1kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C