Microchip Technology TC1262-2.8VAB
Part No.:
TC1262-2.8VAB
Package:
TO-220-3
Datasheet:
Chuangxin CloudTC1262-2.8VAB.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.8V 500MA TO220-3
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.65V @ 500mA
Current - Output:
500mA
PSRR:
64dB (1kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C