Microchip Technology TC1262-2.5VAB
Part No.:
TC1262-2.5VAB
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-220-3
Datasheet:
Chuangxin CloudTC1262-2.5VAB.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 500MA TO220-3
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.65V @ 500mA
Current - Output:
500mA
Current - Quiescent (Iq):
130 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
64dB (1kHz)
Control Features:
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C