Stackpole Electronics Inc CSR1206JKR470
Part No.:
CSR1206JKR470
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
Chuangxin CloudCSR1206JKR470.pdf
Description:
RES 0.47 OHM 5% 1/2W 1206
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Series:
CSR
Package/Case:
1206 (3216 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
470 mOhms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Composition:
Thick Film
Features:
Current Sense
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Ratings:
1206
Size / Dimension:
0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height - Seated (Max):
0.026" (0.65mm)
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
Datasheet:
1. How to order CSR1206JKR470 on Chuangxin Cloud?
3. Are the CSR1206JKR470 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CSR1206JKR470?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of CSR1206JKR470.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image CSR1206JKR470
Part Number CSR1206JKR470
Manufacturer Stackpole Electronics Inc
Series CSR
Package/Case 1206 (3216 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Resistance 470 mOhms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Composition Thick Film
Features Current Sense
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package -
Ratings 1206
Size / Dimension 0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)