Microchip Technology SST25VF040B-80-4I-SAE-T
Part No.:
SST25VF040B-80-4I-SAE-T
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Memory
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
Chuangxin CloudSST25VF040B-80-4I-SAE-T.pdf
Description:
IC FLASH 4MBIT SPI 80MHZ 8SOIC
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
SST25
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Memory Type:
Non-Volatile
Memory Format:
FLASH
Technology:
FLASH
Memory Size:
4Mbit
Memory Organization:
512K x 8
Memory Interface:
SPI
Clock Frequency:
80 MHz
Write Cycle Time - Word, Page:
10µs
Access Time:
Voltage - Supply:
2.7V ~ 3.6V
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)