SR2512FK-7W27RL.pdf
SR2512FK-7W27RL.pdf
| Image |  |
| Manufacturer | YAGEO | YAGEO | YAGEO | YAGEO | YAGEO |
| Series | SR | SR | SR | SR | SR |
| Product Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Resistance | 27 Ohms | 27 Ohms | 27 Ohms | 27 Ohms | 27 Ohms |
| Tolerance | ±1% | ±1% | ±1% | ±1% | ±1% |
| Power (Watts) | 2W | 2W | 2W | 2W | 2W |
| Composition | Thick Film | Thick Film | Thick Film | Thick Film | Thick Film |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | ±100ppm/°C | ±100ppm/°C | ±100ppm/°C | ±100ppm/°C |
| Supplier Device Package | AEC-Q200 | AEC-Q200 | AEC-Q200 | AEC-Q200 | AEC-Q200 |
| Ratings | 2512 | 2512 | 2512 | 2512 | 2512 |
| Size / Dimension | 0.250" L x 0.122" W (6.35mm x 3.10mm) | 0.250" L x 0.122" W (6.35mm x 3.10mm) | 0.250" L x 0.122" W (6.35mm x 3.10mm) | 0.250" L x 0.122" W (6.35mm x 3.10mm) | 0.250" L x 0.122" W (6.35mm x 3.10mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.026" (0.65mm) | 0.026" (0.65mm) | 0.026" (0.65mm) | 0.026" (0.65mm) | 0.026" (0.65mm) |