Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMRF1812-390J.
| Image |  |
| Series | SMRF1812 | SMRF1812 | SMRF1812 | SMRF1812 | SMRF1812 |
| Product Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Type | Molded | Molded | Molded | Molded | Molded |
| Material - Core | Iron Powder | Iron Powder | Iron Powder | Iron Powder | Iron Powder |
| Inductance | 390 nH | 390 nH | 390 nH | 390 nH | 390 nH |
| Tolerance | ±5% | ±5% | ±5% | ±5% | ±5% |
| Current Rating (Amps) | 535 mA | 535 mA | 535 mA | 535 mA | 535 mA |
| Current - Saturation (Isat) | - | - | - | - | - |
| Shielding | Unshielded | Unshielded | Unshielded | Unshielded | Unshielded |
| DC Resistance (DCR) | 700mOhm Max | 700mOhm Max | 700mOhm Max | 700mOhm Max | 700mOhm Max |
| Q @ Freq | 40 @ 25MHz | 40 @ 25MHz | 40 @ 25MHz | 40 @ 25MHz | 40 @ 25MHz |
| Frequency - Self Resonant | 220MHz | 220MHz | 220MHz | 220MHz | 220MHz |
| Ratings | - | - | - | - | - |
| Inductance Frequency - Test | 25 MHz | 25 MHz | 25 MHz | 25 MHz | 25 MHz |
| Features | - | - | - | - | - |
| Mounting Type | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 1812 | 1812 | 1812 | 1812 | 1812 |
| Size / Dimension | 0.175" L x 0.126" W (4.45mm x 3.20mm) | 0.175" L x 0.126" W (4.45mm x 3.20mm) | 0.175" L x 0.126" W (4.45mm x 3.20mm) | 0.175" L x 0.126" W (4.45mm x 3.20mm) | 0.175" L x 0.126" W (4.45mm x 3.20mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.138" (3.50mm) | 0.138" (3.50mm) | 0.138" (3.50mm) | 0.138" (3.50mm) | 0.138" (3.50mm) |