SMG1812-039MLF.pdf
SMG1812-039MLF.pdf
| Image |  |
| Series | SMG1812 | SMG1812 | SMG1812 | SMG1812 | SMG1812 |
| Product Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Type | Molded | Molded | Molded | Molded | Molded |
| Material - Core | Non-Magnetic | Non-Magnetic | Non-Magnetic | Non-Magnetic | Non-Magnetic |
| Inductance | 39 nH | 39 nH | 39 nH | 39 nH | 39 nH |
| Tolerance | ±20% | ±20% | ±20% | ±20% | ±20% |
| Current Rating (Amps) | 870 mA | 870 mA | 870 mA | 870 mA | 870 mA |
| Current - Saturation (Isat) | - | - | - | - | - |
| Shielding | Unshielded | Unshielded | Unshielded | Unshielded | Unshielded |
| DC Resistance (DCR) | 200mOhm Max | 200mOhm Max | 200mOhm Max | 200mOhm Max | 200mOhm Max |
| Q @ Freq | 35 @ 50MHz | 35 @ 50MHz | 35 @ 50MHz | 35 @ 50MHz | 35 @ 50MHz |
| Frequency - Self Resonant | 1GHz | 1GHz | 1GHz | 1GHz | 1GHz |
| Ratings | - | - | - | - | - |
| Inductance Frequency - Test | 50 MHz | 50 MHz | 50 MHz | 50 MHz | 50 MHz |
| Features | - | - | - | - | - |
| Mounting Type | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 1812 | 1812 | 1812 | 1812 | 1812 |
| Size / Dimension | 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) | 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) | 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) | 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) | 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.138" (3.50mm) | 0.138" (3.50mm) | 0.138" (3.50mm) | 0.138" (3.50mm) | 0.138" (3.50mm) |