Diodes Incorporated SMCJ8.5CA-13-F
Part No.:
SMCJ8.5CA-13-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Datasheet:
Chuangxin CloudSMCJ8.5CA-13-F.pdf
Description:
TVS DIODE 8.5V 14.4V SMC
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
8.5V
Voltage - Breakdown (Min):
9.44V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
14.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
104.2A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)