Microchip Technology SMCJ8.5AE3/TR13
Part No.:
SMCJ8.5AE3/TR13
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
Chuangxin CloudSMCJ8.5AE3/TR13.pdf
Description:
TVS DIODE 8.5VWM 13.6VC DO214AB
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
DO-214AB, SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
8.5V
Voltage - Breakdown (Min):
8.89V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
13.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
110.3A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
DO-214AB (SMCJ)
Datasheet:
1. How to order SMCJ8.5AE3/TR13 on Chuangxin Cloud?
3. Are the SMCJ8.5AE3/TR13 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMCJ8.5AE3/TR13?
Image SMCJ8.0AE3/TR13 SMCJ8.0E3/TR13 SMCJ8.5E3/TR13 SMCJ85AE3/TR13 SMCJ85E3/TR13
Part Number SMCJ8.0AE3/TR13 SMCJ8.0E3/TR13 SMCJ8.5E3/TR13 SMCJ85AE3/TR13 SMCJ85E3/TR13
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series - - - - -
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 8.5V 8.5V 8.5V 8.5V 8.5V
Voltage - Breakdown (Min) 8.89V 8.89V 8.89V 8.89V 8.89V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 13.6V 13.6V 13.6V 13.6V 13.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 110.3A 110.3A 110.3A 110.3A 110.3A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)