Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMCG6.5CA-M3/57T
Part No.:
SMCG6.5CA-M3/57T
Datasheet:
Chuangxin CloudSMCG6.5CA-M3/57T.pdf
Description:
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC DO215AB
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
6.5V
Voltage - Breakdown (Min):
7.22V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
11.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
133.9A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)