Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMBJ7.5CA-E3/5B
Part No.:
SMBJ7.5CA-E3/5B
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Datasheet:
Chuangxin CloudSMBJ7.5CA-E3/5B.pdf
Description:
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC DO214AA
Manufacturer:
Series:
TransZorb®
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
7.5V
Voltage - Breakdown (Min):
8.33V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
12.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
46.5A
Power - Peak Pulse:
600W
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
DO-214AA (SMBJ)
Datasheet:
1. How to order SMBJ7.5CA-E3/5B on Chuangxin Cloud?
3. Are the SMBJ7.5CA-E3/5B price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMBJ7.5CA-E3/5B?
Image SMBJ7.0A-E3/52 SMBJ70A-E3/52 SMBJ70D-M3/H SMBJ75CA-E3/5B SMBJ75CA-E3/52
Part Number SMBJ7.0A-E3/52 SMBJ70A-E3/52 SMBJ70D-M3/H SMBJ75CA-E3/5B SMBJ75CA-E3/52
Package/Case DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB
Series TransZorb® TransZorb® TransZorb® TransZorb® TransZorb®
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener Zener
Bidirectional Channels 1 1 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 7.5V 7.5V 7.5V 7.5V 7.5V
Voltage - Breakdown (Min) 8.33V 8.33V 8.33V 8.33V 8.33V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 12.9V 12.9V 12.9V 12.9V 12.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 46.5A 46.5A 46.5A 46.5A 46.5A
Power - Peak Pulse 600W 600W 600W 600W 600W