Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMBJ7.5A/54
Part No.:
SMBJ7.5A/54
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Datasheet:
Chuangxin CloudSMBJ7.5A/54.pdf
Description:
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC DO214AA
Manufacturer:
Series:
TransZorb®
Packaging:
Cut Tape (CT)
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
7.5V
Voltage - Breakdown (Min):
8.33V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
12.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
46.5A
Power - Peak Pulse:
600W
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)