Diodes Incorporated SMAJ6.5CA-13
Part No.:
SMAJ6.5CA-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Datasheet:
Chuangxin CloudSMAJ6.5CA-13.pdf
Description:
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC SMA
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
SMAJ
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Bidirectional Channels:
2
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
6.5V
Voltage - Breakdown (Min):
7.22V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
11.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
35.7A
Power - Peak Pulse:
400W
Power Line Protection:
Yes
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
DO-214AC (SMAJ)
Datasheet:
1. How to order SMAJ6.5CA-13 on Chuangxin Cloud?
3. Are the SMAJ6.5CA-13 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMAJ6.5CA-13?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMAJ6.5CA-13.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMAJ60A-13-F SMAJ6.5A-13-F SMAJ6.0A-13-F SMAJ6.0CA-13-F SMAJ6.5CA-13-F
Part Number SMAJ60A-13-F SMAJ6.5A-13-F SMAJ6.0A-13-F SMAJ6.0CA-13-F SMAJ6.5CA-13-F
Package/Case DO-214AC, SMA DO-214AC, SMA DO-214AC, SMA DO-214AC, SMA DO-214AC, SMA
Series SMAJ SMAJ SMAJ SMAJ SMAJ
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Type Zener Zener Zener Zener Zener
Bidirectional Channels 2 2 2 2 2
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 6.5V 6.5V 6.5V 6.5V 6.5V
Voltage - Breakdown (Min) 7.22V 7.22V 7.22V 7.22V 7.22V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 11.2V 11.2V 11.2V 11.2V 11.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 35.7A 35.7A 35.7A 35.7A 35.7A
Power - Peak Pulse 400W 400W 400W 400W 400W
Power Line Protection Yes Yes Yes Yes Yes
Applications General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose
Operating Temperature -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C