Samtec Inc. SLH-010-1.50-G-D
Part No.:
SLH-010-1.50-G-D
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudSLH-010-1.50-G-D.pdf
Description:
0.50 MM MICRO BLADE & BEAM ULTRA
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
SLH
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Connector Type:
Socket, Outer Shroud Contacts
Number of Positions:
20
Pitch:
0.020" (0.50mm)
Number of Rows:
2
Mounting Type:
Surface Mount
Features:
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
10.0µin (0.25µm)
Mated Stacking Heights:
2mm
Height Above Board:
0.072" (1.83mm)
Datasheet:
1. How to order SLH-010-1.50-G-D on Chuangxin Cloud?
3. Are the SLH-010-1.50-G-D price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SLH-010-1.50-G-D?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Manufacturer Samtec Inc. Samtec Inc. Samtec Inc. Samtec Inc. Samtec Inc.
Series SLH SLH SLH SLH SLH
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Number of Positions 20 20 20 20 20
Pitch 0.020" (0.50mm) 0.020" (0.50mm) 0.020" (0.50mm) 0.020" (0.50mm) 0.020" (0.50mm)
Number of Rows 2 2 2 2 2
Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Features - - - - -
Contact Finish Gold Gold Gold Gold Gold
Mated Stacking Heights 2mm 2mm 2mm 2mm 2mm
Height Above Board 0.072" (1.83mm) 0.072" (1.83mm) 0.072" (1.83mm) 0.072" (1.83mm) 0.072" (1.83mm)