SiTime SIT1602BI-13-XXE-66.660000
Part No.:
SIT1602BI-13-XXE-66.660000
Manufacturer:
SiTime
Category:
Oscillators
Package:
4-SMD, No Lead
Datasheet:
Chuangxin CloudSIT1602BI-13-XXE-66.660000.pdf
Description:
MEMS OSC XO 66.6600MHZ H/LV-CMOS
Manufacturer:
SiTime
Series:
SiT1602B
Package/Case:
4-SMD, No Lead
Packaging:
Strip
Product Status:
Active
Base Resonator:
MEMS
Type:
XO (Standard)
Frequency:
66.66 MHz
Function:
Enable/Disable
Output:
HCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply:
2.25V ~ 3.63V
Frequency Stability:
±50ppm
Absolute Pull Range (APR):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth:
Current - Supply (Max):
4.5mA
Ratings:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
4-PQFN (2.5x2)
Size / Dimension:
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):
0.031" (0.80mm)