Samtec Inc. SEAM-50-02.0-S-10-1-A-K-TR
Part No.:
SEAM-50-02.0-S-10-1-A-K-TR
Datasheet:
Chuangxin CloudSEAM-50-02.0-S-10-1-A-K-TR.pdf
Description:
CONN HD ARRAY PLUG 500P SMD GOLD
Series:
SEARAY™ SEAM
Connector Type:
High Density Array, Male
Number of Positions:
500
Pitch:
0.050" (1.27mm)
Number of Rows:
10
Mounting Type:
Surface Mount
Features:
Board Guide, Pick and Place
Contact Finish Thickness:
30.0µin (0.76µm)
Mated Stacking Heights:
7mm, 8mm, 8.5mm, 9.5mm, 10mm
Height Above Board:
0.181" (4.60mm)