Samtec Inc. SEAF-50-01-L-10-2-RA-GP-K-TR
Part No.:
SEAF-50-01-L-10-2-RA-GP-K-TR
Datasheet:
Chuangxin CloudSEAF-50-01-L-10-2-RA-GP-K-TR.pdf
Description:
CONN HD ARRAY RCPT 500P R/A SMD
Series:
SEARAY™ SEAF
Connector Type:
High Density Array, Female
Number of Positions:
500
Pitch:
0.050" (1.27mm)
Number of Rows:
10
Mounting Type:
Surface Mount, Right Angle
Features:
Board Guide, Mating Flange, Pick and Place
Contact Finish Thickness:
10.0µin (0.25µm)
Mated Stacking Heights:
Height Above Board:
0.611" (15.53mm)