Samtec Inc. SEAF-50-01-L-06-2-RA-GP-K-TR
Part No.:
SEAF-50-01-L-06-2-RA-GP-K-TR
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudSEAF-50-01-L-06-2-RA-GP-K-TR.pdf
Description:
CONN HD ARRAY RCPT 300P R/A SMD
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
SEARAY™ SEAF
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Connector Type:
High Density Array, Female
Number of Positions:
300
Pitch:
0.050" (1.27mm)
Number of Rows:
6
Mounting Type:
Surface Mount, Right Angle
Features:
Board Guide, Mating Flange, Pick and Place
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
10.0µin (0.25µm)
Mated Stacking Heights:
Height Above Board:
0.411" (10.45mm)