HW-20-09-G-D-440-SM.pdf
HW-20-09-G-D-440-SM.pdf
| Image |  |
| Manufacturer | Samtec Inc. | Samtec Inc. | Samtec Inc. | Samtec Inc. | Samtec Inc. |
| Series | Flex Stack, HW | Flex Stack, HW | Flex Stack, HW | Flex Stack, HW | Flex Stack, HW |
| Packaging | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk |
| Product Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Number of Positions | 40 | 40 | 40 | 40 | 40 |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) | 0.100" (2.54mm) | 0.100" (2.54mm) | 0.100" (2.54mm) | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Row Spacing | 0.100" (2.54mm) | 0.100" (2.54mm) | 0.100" (2.54mm) | 0.100" (2.54mm) | 0.100" (2.54mm) |
| Length - Overall Pin | 0.665" (16.891mm) | 0.665" (16.891mm) | 0.665" (16.891mm) | 0.665" (16.891mm) | 0.665" (16.891mm) |
| Length - Post (Mating) | 0.225" (5.715mm) | 0.225" (5.715mm) | 0.225" (5.715mm) | 0.225" (5.715mm) | 0.225" (5.715mm) |
| Length - Stack Height | 0.440" (11.176mm) | 0.440" (11.176mm) | 0.440" (11.176mm) | 0.440" (11.176mm) | 0.440" (11.176mm) |