ABLIC Inc. S-817B11AMC-CWAT2U
Part No.:
S-817B11AMC-CWAT2U
Manufacturer:
ABLIC Inc.
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
Chuangxin CloudS-817B11AMC-CWAT2U.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.1V 20MA SOT23-5
Manufacturer:
ABLIC Inc.
Series:
S-817
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
10V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.1V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1.58V @ 10mA
Current - Output:
20mA
Current - Quiescent (Iq):
2.5 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
Control Features:
Protection Features:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)