ABLIC Inc. S-19243C33A-U5T1U
Part No.:
S-19243C33A-U5T1U
Manufacturer:
ABLIC Inc.
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
SOT-89-5/6
Datasheet:
Chuangxin CloudS-19243C33A-U5T1U.pdf
Description:
LINEAR IC
Manufacturer:
ABLIC Inc.
Series:
S-19243xxxA
Package/Case:
SOT-89-5/6
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
10V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.09V @ 200mA
Current - Output:
500mA
Current - Quiescent (Iq):
150 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
50dB (1kHz)
Control Features:
Enable, Soft Start
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)