ABLIC Inc. S-19212B33H-E6T1U
Part No.:
S-19212B33H-E6T1U
Manufacturer:
ABLIC Inc.
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
6-SOIC Variation (0.154", 3.90mm Width), 4 Leads + 2 Fins
Datasheet:
Chuangxin CloudS-19212B33H-E6T1U.pdf
Description:
LINEAR IC
Manufacturer:
ABLIC Inc.
Series:
S-19212BxxA
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
36V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.8V @ 250mA
Current - Output:
250mA
Current - Quiescent (Iq):
8.5 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
45dB (100Hz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (TA)