ABLIC Inc. S-1740C33-A6T2U4
Part No.:
S-1740C33-A6T2U4
Manufacturer:
ABLIC Inc.
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
6-SMD, Flat Leads Exposed Pad
Datasheet:
Chuangxin CloudS-1740C33-A6T2U4.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 100MA HSNT6-B
Manufacturer:
ABLIC Inc.
Series:
S-1740
Package/Case:
6-SMD, Flat Leads Exposed Pad
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.02V @ 10mA
Current - Output:
100mA
Current - Quiescent (Iq):
530 nA
Current - Supply (Max):
PSRR:
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)