ABLIC Inc. S-1222B23-A6T6S
Part No.:
S-1222B23-A6T6S
Manufacturer:
ABLIC Inc.
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
6-XFDFN Exposed Pad
Datasheet:
Chuangxin CloudS-1222B23-A6T6S.pdf
Description:
LINEAR IC
Manufacturer:
ABLIC Inc.
Series:
S-1222B
Package/Case:
6-XFDFN Exposed Pad
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
28V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.8V @ 200mA
Current - Output:
200mA
Current - Quiescent (Iq):
8.5 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
45dB (100Hz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)