ABLIC Inc. S-1214B33H-E8T1U7
Part No.:
S-1214B33H-E8T1U7
Manufacturer:
ABLIC Inc.
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Datasheet:
Chuangxin CloudS-1214B33H-E8T1U7.pdf
Description:
LINEAR IC
Manufacturer:
ABLIC Inc.
Series:
S-1214
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
36V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.16V @ 200mA
Current - Output:
1A
Current - Quiescent (Iq):
9.8 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
60dB (100Hz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (TA)