ABLIC Inc. S-1214B18H-V5T2U7
Part No.:
S-1214B18H-V5T2U7
Package:
TO-252-5, DPAK (4 Leads + Tab), TO-252AD
Datasheet:
Chuangxin CloudS-1214B18H-V5T2U7.pdf
Description:
LINEAR IC
Series:
S-1214
Package/Case:
Voltage - Input (Max):
36V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1V @ 200mA
Current - Output:
1A
Current - Quiescent (Iq):
9.8 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
60dB (100Hz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (TA)