ABLIC Inc. S-1206B28-I6T2U
Part No.:
S-1206B28-I6T2U
Datasheet:
Chuangxin CloudS-1206B28-I6T2U.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.8V 250MA SNT6A
Series:
S-1206
Voltage - Input (Max):
6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.36V @ 100mA
Current - Output:
250mA
Current - Quiescent (Iq):
1.5 µA
Current - Supply (Max):
1.8 µA
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)