ABLIC Inc. S-1206B15-M3T1U
Part No.:
S-1206B15-M3T1U
Manufacturer:
ABLIC Inc.
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
Chuangxin CloudS-1206B15-M3T1U.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.5V 250MA SOT23-3
Manufacturer:
ABLIC Inc.
Series:
S-1206
Package/Case:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.53V @ 100mA
Current - Output:
250mA
Current - Quiescent (Iq):
1.5 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
Control Features:
Protection Features:
Over Current
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)