Delevan S1008-122K
Part No.:
S1008-122K
Datasheet:
Chuangxin CloudS1008-122K.pdf
Description:
FIXED IND 1.2UH 625MA 290MOHM SM
Inductance:
1.2 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
625 mA
DC Resistance (DCR):
290mOhm Max
Q @ Freq:
30 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant:
95MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
7.9 MHz
Size / Dimension:
0.115" L x 0.105" W (2.92mm x 2.66mm)
Height - Seated (Max):
0.095" (2.41mm)