Delevan S1008-103J
Part No.:
S1008-103J
Manufacturer:
Delevan
Category:
Fixed Inductors
Package:
1008 (2520 Metric)
Datasheet:
Chuangxin CloudS1008-103J.pdf
Description:
FIXED IND 10UH 230MA 2.1 OHM SMD
Manufacturer:
Delevan
Series:
S1008
Package/Case:
1008 (2520 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
230 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
2.1Ohm Max
Q @ Freq:
30 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant:
29MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
7.9 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.115" L x 0.105" W (2.92mm x 2.66mm)
Height - Seated (Max):
0.095" (2.41mm)