Richtek USA Inc. RT9080-18GQZ
Part No.:
RT9080-18GQZ
Package:
4-XDFN Exposed Pad
Datasheet:
Chuangxin CloudRT9080-18GQZ.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 600MA 4ZQFN
Package/Case:
4-XDFN Exposed Pad
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.83V @ 600mA
Current - Output:
600mA
Current - Quiescent (Iq):
4 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
75dB (1kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)