Richtek USA Inc. RT9073-18GB
Part No.:
RT9073-18GB
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
Chuangxin CloudRT9073-18GB.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 250MA SOT23-5
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.8V @ 250mA
Current - Output:
250mA
Current - Quiescent (Iq):
3 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
75dB (1kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)