Richtek USA Inc. RT9058-25GV
Part No.:
RT9058-25GV
Manufacturer:
Richtek USA Inc.
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
Chuangxin CloudRT9058-25GV.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 100MA SOT23-3
Manufacturer:
Richtek USA Inc.
Series:
Package/Case:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
36V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.5V @ 10mA
Current - Output:
100mA
Current - Quiescent (Iq):
3.5 µA
Current - Supply (Max):
5 µA
PSRR:
70dB ~ 40dB (100Hz ~ 100kHz)
Control Features:
Protection Features:
Over Current
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)