Recom Power RPX-1.5Q-CT
Part No.:
RPX-1.5Q-CT
Manufacturer:
Recom Power
Category:
DC DC Converters
Package:
17-PowerLFQFN Module
Datasheet:
Chuangxin CloudRPX-1.5Q-CT.pdf
Description:
1.5A DC/DC-CONVERTER 'INNOLINE'
Manufacturer:
Recom Power
Series:
RPX-1.5Q
Package/Case:
17-PowerLFQFN Module
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Type:
Non-Isolated PoL Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
4V
Voltage - Input (Max):
36V
Voltage - Output 1:
0.8 ~ 30V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
1.5A
Power (Watts):
45 W
Voltage - Isolation:
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Adjustable Output, Remote On/Off
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Efficiency:
87%
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount, Wettable Flank
Supplier Device Package:
17-QFN (3x5)
Control Features:
Approval Agency:
Standard Number:
Datasheet:
Chuangxin CloudRPX-1.5Q-CT.pdf
1. How to order RPX-1.5Q-CT on Chuangxin Cloud?
3. Are the RPX-1.5Q-CT price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RPX-1.5Q-CT?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RPX-1.5Q-CT.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Manufacturer Recom Power Recom Power Recom Power Recom Power Recom Power
Series RPX-1.5Q RPX-1.5Q RPX-1.5Q RPX-1.5Q RPX-1.5Q
Packaging Bag Bag Bag Bag Bag
Product Status Active Active Active Active Active
Number of Outputs 1 1 1 1 1
Voltage - Input (Min) 4V 4V 4V 4V 4V
Voltage - Input (Max) 36V 36V 36V 36V 36V
Voltage - Output 1 0.8 ~ 30V 0.8 ~ 30V 0.8 ~ 30V 0.8 ~ 30V 0.8 ~ 30V
Voltage - Output 2 - - - - -
Voltage - Output 3 - - - - -
Voltage - Output 4 - - - - -
Current - Output (Max) 1.5A 1.5A 1.5A 1.5A 1.5A
Power (Watts) 45 W 45 W 45 W 45 W 45 W
Voltage - Isolation - - - - -
Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C
Efficiency 87% 87% 87% 87% 87%