Recom Power RPM3.3-1.0-CT
Part No.:
RPM3.3-1.0-CT
Manufacturer:
Recom Power
Category:
DC DC Converters
Package:
25-BLGA Module
Datasheet:
Chuangxin CloudRPM3.3-1.0-CT.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V
Manufacturer:
Recom Power
Series:
INNOLINE RPM-1.0
Package/Case:
25-BLGA Module
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Type:
Non-Isolated PoL Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
3V
Voltage - Input (Max):
17V
Voltage - Output 1:
3.3V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
1A
Power (Watts):
Voltage - Isolation:
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Remote On/Off, OCP, OTP, SCP, UVLO
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Efficiency:
99%