Recom Power RPA30-2405SAW
Part No.:
RPA30-2405SAW
Manufacturer:
Recom Power
Category:
DC DC Converters
Package:
6-DIP Module, 5 Leads
Datasheet:
Chuangxin CloudRPA30-2405SAW.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 5V 30W
Manufacturer:
Recom Power
Series:
POWERLINE RPA30-AW (30W)
Package/Case:
6-DIP Module, 5 Leads
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
9V
Voltage - Input (Max):
36V
Voltage - Output 1:
5V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
6A
Power (Watts):
30 W
Voltage - Isolation:
1.6 kV
Applications:
ITE (Commercial), Railway
Features:
OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Efficiency:
89%
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Control Features:
Approval Agency:
Standard Number:
Datasheet:
1. How to order RPA30-2405SAW on Chuangxin Cloud?
3. Are the RPA30-2405SAW price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RPA30-2405SAW?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RPA30-2405SAW.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image RPA30-2405SAW/P RPA30-2415DAW/P RPA30-2412SAW/P RPA30-2412DAW/P RPA30-2415SAW/P
Part Number RPA30-2405SAW/P RPA30-2415DAW/P RPA30-2412SAW/P RPA30-2412DAW/P RPA30-2415SAW/P
Manufacturer Recom Power Recom Power Recom Power Recom Power Recom Power
Series POWERLINE RPA30-AW (30W) POWERLINE RPA30-AW (30W) POWERLINE RPA30-AW (30W) POWERLINE RPA30-AW (30W) POWERLINE RPA30-AW (30W)
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Product Status Active Active Active Active Active
Type Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module
Number of Outputs 1 1 1 1 1
Voltage - Input (Min) 9V 9V 9V 9V 9V
Voltage - Input (Max) 36V 36V 36V 36V 36V
Voltage - Output 1 5V 5V 5V 5V 5V
Voltage - Output 2 - - - - -
Voltage - Output 3 - - - - -
Voltage - Output 4 - - - - -
Current - Output (Max) 6A 6A 6A 6A 6A
Power (Watts) 30 W 30 W 30 W 30 W 30 W
Voltage - Isolation 1.6 kV 1.6 kV 1.6 kV 1.6 kV 1.6 kV
Efficiency 89% 89% 89% 89% 89%