Recom Power RP40-2424DFR/P
Part No.:
RP40-2424DFR/P
Manufacturer:
Recom Power
Category:
DC DC Converters
Package:
6-DIP Module
Datasheet:
Chuangxin CloudRP40-2424DFR/P.pdf
Description:
DC DC CONVERTER +/-24V 40W
Manufacturer:
Recom Power
Series:
POWERLINE RP40-FR (40W)
Package/Case:
6-DIP Module
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
2
Voltage - Input (Min):
9V
Voltage - Input (Max):
36V
Voltage - Output 1:
24V
Voltage - Output 2:
-24V
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
833mA, 833mA
Power (Watts):
40 W
Voltage - Isolation:
1.6 kV
Applications:
ITE (Commercial), Railway
Features:
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Efficiency:
91%