Recom Power RP40-240512TG
Part No.:
RP40-240512TG
Manufacturer:
Recom Power
Category:
DC DC Converters
Package:
9-DIP Module
Datasheet:
Chuangxin CloudRP40-240512TG.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 5V +/-12V 40W
Manufacturer:
Recom Power
Series:
POWERLINE RP40-G (40W)
Package/Case:
9-DIP Module
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
3
Voltage - Input (Min):
18V
Voltage - Input (Max):
36V
Voltage - Output 1:
5V
Voltage - Output 2:
12V
Voltage - Output 3:
-12V
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
6A, 400mA, 400mA
Power (Watts):
40 W
Voltage - Isolation:
1.6 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Efficiency:
87%