Recom Power RP30-2412SFW
Part No.:
RP30-2412SFW
Manufacturer:
Recom Power
Category:
DC DC Converters
Package:
6-DIP Module
Datasheet:
Chuangxin CloudRP30-2412SFW.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 12V 30W
Manufacturer:
Recom Power
Series:
POWERLINE RP30-FW (30W)
Package/Case:
6-DIP Module
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
9V
Voltage - Input (Max):
36V
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
2.5A
Power (Watts):
30 W
Voltage - Isolation:
1.6 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Efficiency:
89%