Recom Power RP30-2412SE
Part No.:
RP30-2412SE
Manufacturer:
Recom Power
Category:
DC DC Converters
Package:
8-DIP Module, 7 Leads
Datasheet:
Chuangxin CloudRP30-2412SE.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 12V 30W
Manufacturer:
Recom Power
Series:
POWERLINE RP30-E (30W)
Package/Case:
8-DIP Module, 7 Leads
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
18V
Voltage - Input (Max):
36V
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
2.5A
Power (Watts):
30 W
Voltage - Isolation:
1.6 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Efficiency:
89%
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Control Features:
Enable, Active High
Approval Agency:
Standard Number:
Datasheet:
Chuangxin CloudRP30-2412SE.pdf
1. How to order RP30-2412SE on Chuangxin Cloud?
3. Are the RP30-2412SE price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RP30-2412SE?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RP30-2412SE.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image RP30-2415SEW RP30-243.3SE RP30-2415DF RP30-2412SEW RP30-2415SF
Part Number RP30-2415SEW RP30-243.3SE RP30-2415DF RP30-2412SEW RP30-2415SF
Manufacturer Recom Power Recom Power Recom Power Recom Power Recom Power
Series POWERLINE RP30-E (30W) POWERLINE RP30-E (30W) POWERLINE RP30-E (30W) POWERLINE RP30-E (30W) POWERLINE RP30-E (30W)
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Product Status Active Active Active Active Active
Type Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module
Number of Outputs 1 1 1 1 1
Voltage - Input (Min) 18V 18V 18V 18V 18V
Voltage - Input (Max) 36V 36V 36V 36V 36V
Voltage - Output 1 12V 12V 12V 12V 12V
Voltage - Output 2 - - - - -
Voltage - Output 3 - - - - -
Voltage - Output 4 - - - - -
Current - Output (Max) 2.5A 2.5A 2.5A 2.5A 2.5A
Power (Watts) 30 W 30 W 30 W 30 W 30 W
Voltage - Isolation 1.6 kV 1.6 kV 1.6 kV 1.6 kV 1.6 kV
Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C
Efficiency 89% 89% 89% 89% 89%