Recom Power RP20-2405SAW
Part No.:
RP20-2405SAW
Manufacturer:
Recom Power
Category:
DC DC Converters
Package:
6-SIP Module, 4 Leads
Datasheet:
Chuangxin CloudRP20-2405SAW.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 5V 20W
Manufacturer:
Recom Power
Series:
POWERLINE RP20-AW (20W)
Package/Case:
6-SIP Module, 4 Leads
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
9V
Voltage - Input (Max):
36V
Voltage - Output 1:
5V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
4A
Power (Watts):
20 W
Voltage - Isolation:
1.6 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
OCP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature:
-40°C ~ 90°C
Efficiency:
89%