Recom Power RP12-2405SAW
Part No.:
RP12-2405SAW
Package:
24-DIP Module, 9 Leads
Datasheet:
Chuangxin CloudRP12-2405SAW.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 5.1V 12W
Series:
POWERLINE RP12-AW (12W)
Package/Case:
24-DIP Module, 9 Leads
Packaging:
Bulk
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
9V
Voltage - Input (Max):
36V
Voltage - Output 1:
5.1V
Current - Output (Max):
2.4A
Power (Watts):
12 W
Voltage - Isolation:
1.6 kV
Features:
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP
Operating Temperature:
-40°C ~ 65°C
Efficiency:
87%