Recom Power RP10-2412SAW/XC
Part No.:
RP10-2412SAW/XC
Manufacturer:
Recom Power
Category:
DC DC Converters
Package:
6-DIP Module, 5 Leads
Datasheet:
Chuangxin CloudRP10-2412SAW/XC.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 12V 10W
Manufacturer:
Recom Power
Series:
POWERLINE RP10-AW (10W)
Package/Case:
6-DIP Module, 5 Leads
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
9V
Voltage - Input (Max):
36V
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
830mA
Power (Watts):
10 W
Voltage - Isolation:
1.6 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
OCP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature:
-40°C ~ 78°C
Efficiency:
90%