Recom Power RP-051509D
Part No.:
RP-051509D
Manufacturer:
Recom Power
Category:
DC DC Converters
Package:
7-SIP Module, 4 Leads
Datasheet:
Chuangxin CloudRP-051509D.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 15V -9V 1W
Manufacturer:
Recom Power
Series:
ECONOLINE RP (1W)
Package/Case:
7-SIP Module, 4 Leads
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
2
Voltage - Input (Min):
4.5V
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output 1:
15V
Voltage - Output 2:
-9V
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
33mA, 56mA
Power (Watts):
1 W
Voltage - Isolation:
5.2 kV
Applications:
ITE (Commercial), Medical
Features:
SCP
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Efficiency:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Control Features:
Approval Agency:
Standard Number:
Datasheet:
Chuangxin CloudRP-051509D.pdf
1. How to order RP-051509D on Chuangxin Cloud?
3. Are the RP-051509D price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RP-051509D?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RP-051509D.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as RP-051509D pin diagram, RP-051509D datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Manufacturer Recom Power Recom Power Recom Power Recom Power Recom Power
Series ECONOLINE RP (1W) ECONOLINE RP (1W) ECONOLINE RP (1W) ECONOLINE RP (1W) ECONOLINE RP (1W)
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Product Status Active Active Active Active Active
Type Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module
Number of Outputs 2 2 2 2 2
Voltage - Input (Min) 4.5V 4.5V 4.5V 4.5V 4.5V
Voltage - Input (Max) 5.5V 5.5V 5.5V 5.5V 5.5V
Voltage - Output 1 15V 15V 15V 15V 15V
Voltage - Output 2 -9V -9V -9V -9V -9V
Voltage - Output 3 - - - - -
Voltage - Output 4 - - - - -
Current - Output (Max) 33mA, 56mA 33mA, 56mA 33mA, 56mA 33mA, 56mA 33mA, 56mA
Power (Watts) 1 W 1 W 1 W 1 W 1 W
Voltage - Isolation 5.2 kV 5.2 kV 5.2 kV 5.2 kV 5.2 kV
Features SCP SCP SCP SCP SCP
Operating Temperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C